Hipolit Cegielski Wielki Wielkopolanin
Popiersie wyrzeźbione przez Rafała Nowaka znanego poznańskiego rzeźbiarza.
Hipolit Cegielski 1813-1868.
6 stycznia 1813 r., w Ławkach koło Trzemeszna urodził się Gaspar Józef Hipolit Cegielski – wybitny filolog, przemysłowiec, wydawca i działacz społeczny i polityczny.
Uczył się w Trzemesznie, gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu. Studia ukończył w Berlinie, gdzie uzyskał tytuł doktora nauk filizoficznych.
Po ukończeniu studiów pracował jako nauczyciel w gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu.W 1841 roku poślubił Welentynę Mottych. Cegielscy mieli 3 dzieci syna Stefana oraz córki Karolinę i Zofię
Aby utrzymać rodzinę, Cegielski zajął się kupiectwem i dzięki pomocy finansowej Józefa Łukaszewicza i Jana Suchorzewskiego założył 30 września 1846 r. w poznańskim Bazarze sklep z wyrobami żelaznymi, który następnie przekształcił w warsztat remontujący narzędzia, w szczególności pługi i radła.
W 1850 r. otworzył warsztaty naprawcze na ul. Butelskiej, zaś w 1855 r. z Bazaru przeniósł się na ul. Kozią, gdzie otworzył fabrykę narzędzi i maszyn rolniczych. Mimo silnej i niejednokrotnie wspieranej przez władze konkurencji przedsiębiorców niemieckich jego fabryka świetnie się rozwijała, zaś jej produkty sprzedawane były nie tylko w Wielkim Księstwie Poznańskim, lecz także eksportowane do Królestwa Polskiego, w głąb Prus i na Śląsk. W 1859 r. nie uzyskawszy zgody na dalszą rozbudowę zakładu przy Koziej, otworzył przy ul. Strzeleckiej jedną z najnowocześniejszych w owym czasie odlewni oraz zakłady montażowe, co pozwoliło poszerzyć asortyment fabryki także o urządzenia przemysłowe, a tym samym znacznie wzmocniło jej pozycję i dało jej olbrzymie możliwości rozwoju.
Ogromna ilość obowiązków odbiła się poważnie na jego zdrowiu. Mimo młodego wieku Hipolit Cegielski zmarł w Poznaniu 30 listopada 1868 roku. Do opieki nad majątkiem i dziećmi (żona Cegielskiego zmarła 9 lat wcześniej) powołał swego bliskiego przyjaciela, Władysława Bentkowskiego. Pochowano go na cmentarzy św. Marcina. Nekropolia przestała istnieć w czasach II wojny światowej. Niestety doczesnych szczątków Cegielskiego nie odnaleziono. Obecnie na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu Świętego Wojciecha w Poznaniu znajduje się upamiętniający go obelisk z ziemią z cmentarza świętomarcińskiego.