Pomnik Matki Bożej Łaskawej

W parafii św. Jana Pawła II w Radzyminie powstała figura Matki Bożej Łaskawej z brązu. Matka Boża Łaskawa jest patronką Warszawy i Strażniczką Polski.
Pomnik został odsłonięty i poświęcony z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej przez bpa Romualda Kamińskiego.
Biskup warszawsko-praski podkreślił, że wzniesienie pomnika w tym miejscu jest wyrazem wdzięczności Bogu za wstawiennictwo Maryi i prośby o „cud nad Wisłą” w 1920 roku ”.
Rzeźba Matki Bożej Łaskawej ma 3 metry wysokości i jest umieszczona na 5-metrowym cokole. Autorem rzeźby jest Maciej Aleksandrowicz.
Poniżej mogą Państwo przeczytać relację z odsłonięcia figury, która odbyła się 16 sierpnia 2020 roku.
https://polskatimes.pl/radzymin-figura-matki-bozej-laskawej-odslonieta-zdjecia-8metrowa-monument-przy-trasie-s8-wita-kierowcow-jadacych-do-warszawy/ar/c1-15131652?fbclid= Iw

Poniżej zamieszczamy część artykułu ze strony misyjne.pl dotyczące Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski.

Matka Boża Łaskawa „Strażniczka Polski” w dobie koronawirusa


“Strażniczka Polski ze strzałami chroniąca przed „czarną zarazą”
Maryja w obrazie Matki Bożej Łaskawej otrzymała tytuł „Strażniczki Polski i Patronki Warszawy” zanim jeszcze król Kazimierz w katedrze lwowskiej przed innym wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej oddał naród polski pod panowanie Maryi, ogłaszając Ją „Królową Korony Polskiej”. Warszawski obraz Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski ma swój pierwowzór w wizerunku Madonny z Faenzy we Włoszech (Mater Gratiarum).
Maryja przedstawiona jest tam jako Tarcza (Palladium) przed zarazą, dzierżąc w swoich dłoniach połamane strzały „bożego gniewu”, strzały wszelkich nieszczęść, zła i zaraz. Wyłania się ze złotych obłoków, ubrana jest w szeroki ciemnogranatowy płaszcz, przepasana jest piękną szarfą. Zdaje się, że swoim rozpostartym zwiewnym płaszczem ochrania swoje dzieci.”