Ławeczka ks. kanonika Wojciecha Raczkowskiego

Ławeczka ks. kanonika Wojciecha Raczkowskiego. Piękna, delikatna rzeźba autorstwa Pana Adama Wójkiewicza. Odlew z brązu powstawał w naszej pracowni w październiku i listopadzie 2017 roku.
Ławeczka ks. Wojciecha Raczkowskiego w Środzie Wielkopolskiej powstała jako uliczny pomnik polskiego księdza. Był on latach 1980–2002 proboszczem parafii Najświętszego Serca Jezusa w Środzie Wielkopolskiej. ławeczka stanęła przy ul. Wiosny Ludów, przed Kościołem Najświętszego Serca Jezusa. Powstała z inicjatywy Józefa Odalanowskiego i została sfinansowana w ramach Średzkiego Budżetu Obywatelskiego 2016. Odsłonięty 22 kwietnia 2018.
Fragment wywiadu udzielonego przez księdza kanonika Wojciecha Raczkowskiego dla „Przewodnika Katolickiego”:
„Po pięćdziesięciu dwóch latach kapłaństwa, jakże nie dziękować Panu, że pozwolił mi wytrwać w Jego służbie? Jakże nie przepraszać, że tyle naknociłem? Jakże nie prosić, abym wytrwał do końca moich dni? Kolejny akcent tej refleksji: czy i jakie owoce przyniosła ta służba Bogu i ludziom? Słudzy nieużyteczni jesteśmy, ale co mieliśmy robić – to jakoś robiliśmy. Myślę, że pewną puentę tego pytania zawiera jedna z modlitw mszalnych: „Spraw, Panie, abyśmy stale rozważając Twoją naukę, spełniali słowem i czynem to, co się Tobie podoba” – mówił w cytowanym już tutaj wywiadzie dla „Przewodnika Katolickiego”.