Pomnik Anioła Stróża Polski

Pomnik Anioła Stróża Polski. Powstał przy Parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Przemyślu. Dzieło powstawało w 2018 roku a odsłonięcia dokonano 27 stycznia 2019 roku. Anioł Stróż Polski został poświęcony przez metropolitę przemyskiego arcybiskupa Adama Szala. W ramach uroczystości w archikatedrze z koncertem wystąpiła dziecięca kapela góralska z Raby Wyżnej „Mała Armia Janosika”. Autorem pomnika jest Piotr Garstka.

https://rzeszow.tvp.pl/41046182/w-przemyslu-stanal-pomnik-aniola-stroza-polski
Treść artykułu
” Przy przemyskiej Archikatedrze stanął pomnik Anioła Stróża Polski. Monument powstał ze składek parafian z całego regionu, ta inicjatywa związana jest z okresem Powstania Styczniowego i postacią błogosławionego księdza Bronisława Markiewicza.
Autorem pomnika jest Piotr Garstka, a ufundowali go wierni wielu parafii – głównie archidiecezji przemyskiej, ale także spoza niej. Idea jego powstania sięga czasów Powstania Styczniowego, kiedy błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz tuż przed maturą w przemyskim gimnazjum tak bardzo przejął się widzeniem Anioła nawołującego Polaków, by byli wierni najważniejszym chrześcijańskim wartościom, że wstąpił do seminarium.

Anioł przepowiedział też podobno, że pewien młody kapłan poświęci się dla biednych dzieci i opuszczonej młodzieży, a także że Polska się odrodzi i wyda światu Papieża-Polaka. W późniejszej swojej działalności ksiądz Markiewicz utworzył w Miejscu Piastowym zakład wychowawczy dla opuszczonej i zaniedbanej młodzieży. Był też założycielem Zgromadzenia św. Michała Archanioła.”