Miś Wojtek Sopot

Miś Wojtek Sopot. 1 września 2019r. w Sopocie odsłonięto rzeźbę Misia Wojtka. Podobizna syryjskiego niedźwiedzia brunatnego, adoptowanego w czasie II wojny światowej przez polskich żołnierzy z Armii Andersa, stanęła na terenie parafii pod wezwaniem świętego Jerzego.
Miś został przedstawiony przez rzeźbiarza Pawła Sasina jako żołnierz. Ubrany jest w letni mundur Armii Andersa, siedzi na skrzyni. Pomnik powstał dzięki pomysłowi i staraniom Fundacji na Rzecz Budowy Pomnika Misia Wojtka.
Klika ciekawych słów z lokalnej śremskiej gazety zamieszczonych na stronie www.tydzien.net.pl
http://www.tydzien.net.pl/asp/_drukuj.asp?typ=13&sub=1&menu=177&dzialy=177&akcja=artykul&artykul=10575

„W ubiegłym tygodniu w pracowni Garstka Studio w Szymanowie zostały zakończone prace nad odlewem misia Wojtka. Paweł Sasin wykonał rzeźbę na zlecenie Fundacji na rzecz Budowy Pomnika Misia Wojtka w Sopocie. Artysta zaprojektował i wyrzeźbił misia. Natomiast w Szymanowie zostały wykonane odlewy. – Rzeźba została wykonana w glinie. Potem zrobiłem odlew w gipsie i jeszcze na tym etapie było podrzeźbianie. Jak już całość się zamknęła i pomnik był gotowy, został on przewieziony do pracowni w Szymanowie. Tutaj na podstawie modelu gipsowego został on odlany z brązu. Pracowałem nad rzeźbą intensywnie przez pół roku – mówi Paweł Sasin. Dodaje także, że w Szymanowie pracują artyści, którzy wspaniale wykonują pomnikowe rzeźbiarskie projekty”